Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifterna till oss.

Adress

Fotografiska
Stadsgårdshamnen 22
116 45 Stockholm

Tel 08 50 900 500
E-post info@fotografiska.eu

Leveransadress för gods Stadsgårdshamnen 26
Leveranstelefon 0761 11 27 02

Så hittar du till oss
T-bana Slussen

Fotografiska Ledning

Jan Broman, VD

Gästservice

Ida Ekdahl
Louise Lundberg
Isabelle Lager

Info@fotografiska.se
Telefon: 08 50 900 500

Fotografiska Butiken

E-post kassa/butik: kassan@fotografiska.eu
E-post webshop: webshop@fotografiska.eu

Susanna Wendt, Ansvarig butik
E-post: susanna.wendt@fotografiska.se

Fotografiska Visning

Telefon visning: 08 50 900 571
E-post visning: visning@fotografiska.eu

Fotografiska Art Partner

Bea Tigerhielm
Email: bea.tigerhielm@fotografiska.se
Tel:  +46 (0) 70 42 53 378

Fotografiska Akademin

Anna Hasselström, Ansvarig Akademin
Telefon: 08 50 900 521
E-post: info@fotografiskaakademin.se

Utställningar

Pauline Benthede, Exhibition Manager
Johan Vikner, Utställningskoordinator
Jessica Jarl, Utställningskoordinator
Lennart Damgren, Bildproduktion
Henrik Mjöberg, Bildproduktion
Lisa Hydén, Utställningskoordinator

Telefon: 08 50 900 500
E-Post: utstallning@fotografiska.eu
E-post utställningsförslag: stallaut@fotografiska.eu

Fotografiska Marknad & Kommunikation

Per Broman, Head of Culture
Karl Skoog, Marknadschef
Margita Ingwall, Kommunikationschef
Roland Komaromi, Projektledare
Ana Gerlin Hernandez, Projektledare Fotografiska For Life
Elias Lividikos, Digital Redaktör

Telefon: 08 50 900 500
E-post pressfrågor: pr@fotografiska.eu
För frågor gällande annonsering maila fotografiska@scream.se eller ring Erik Lennmark på +46 (0)8 534 884 00

Fotografiska Partnerskap

Karl Skoog, Partners och sponsorer

Fotografiska Försäljning

Helena Rex, Försäljningsdirektör

Fotografiska Event & Konferens

Helena Rex, Försäljningsdirektör
Cathrine Andersson, Key Account Manager
Ida Ekdahl, Key Account Manager
Beatrice Rahlén, Key Account Manager
Maria Brown, Säljare konferens
Johanna Derning, Event & Openings Coordinator
Zandra Berg, Eventkoordinator
Dina Cepeda, Eventkoordinator

Telefon 08 50 900 540
E-mail event@fotografiska.eu

Mat & Dryck

Telefon 08 50 900 530
Telefontid 14.00- 22.00

E-post restaurang@fotografiska.eu

Ekonomi

Åsa Gefvert, Ansvarig Ekonomi
Jan Thylander, Ekonomi
Malin Cedlöf, Ekonomi
Karin Jerneld, Ekonomi

Telefon 08 50 900 580
E-post invoice@fotografiska.eu

Operations

Magnus Warberg, Operations Manager
magnus.warberg@fotografiska.se 
Michael Borg ,Fastighets ansvarig
michael.borg@fotografiska.se
Björn Klarström, Ansvarig rigg & teknik, event & konferens
bjorn.klarstrom@fotografiska.se
Sa-Ing Vallestad, Lokalvård
sa-ing@fotografiska.se

Rigg & Teknik

E-post rigg@fotografiska.eu
Telefon 076-111 10 16

Leveranstelefon 076-111 27 02

Musikfrågor

E-post musik@fotografiska.eu

Fotografiska ansvarar inte för inskickat material.