Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifterna till oss.

Adress

Fotografiska
Stadsgårdshamnen 22
116 45 Stockholm

Tel 08 50 900 500
E-post info@fotografiska.eu

Leveransadress för gods Stadsgårdshamnen 26
Leveranstelefon 0761 11 27 02

Så hittar du till oss
T-bana Slussen

Fotografiska Ledning

Per Broman, VD

Gästservice

Ida Ekdahl
Louise Lundberg
Isabelle Lager

Info@fotografiska.se
Telefon: 08 50 900 500

Fotografiska Butiken

E-post kassa/butik: kassan@fotografiska.eu
E-post webshop: webshop@fotografiska.eu

Susanna Wendt, Ansvarig Butik
Evelina Honyak, Inköpsansvarig
evelina.honyak@fotografiska.se

Fotografiska Visning

Telefon visning: 08 50 900 571
E-post visning: visning@fotografiska.eu

Fotografiska Art Partner

E-mail: artpartner@fotografiska.se

Fotografiska Akademin

Jenny Hammar, Ansvarig Akademin
Telefon: 08 509 005 64
E-post: info@fotografiskaakademin.se

F Nation

Anna Hasselström, Head of Learning
Telefon: 08 50 900 521
E-post: hej@fnation.se

Utställningar

Pauline Benthede, Exhibition Manager (föräldraledig)
Johan Vikner, vik. Exhibition Manager
Jessica Jarl, Utställningskoordinator
Lisa Hydén, Utställningskoordinator
Lennart Damgren, Bildproduktion
Henrik Mjöberg, Bildproduktion

Telefon: 08 50 900 500
E-Post: utstallning@fotografiska.eu

E-post utställningsförslag: stallaut@fotografiska.eu

Fotografiska Marknad & Kommunikation

Per Broman, Head of Culture
Karl Skoog, Marknadschef
Margita Ingwall, Kommunikationschef
Ana Gerlin Hernandez, Projektledare Fotografiska For Life
Elias Lividikos, Digital Redaktör
Linn Wiklund Wandrup, Redaktör

Telefon: 08 50 900 500
E-post pressfrågor: pr@fotografiska.eu
För frågor gällande annonsering maila fotografiska@scream.se eller ring Erik Lennmark på +46 (0)8 534 884 00

Fotografiska Partnerskap

Karl Skoog, Partners och sponsorer

Fotografiska Försäljning

Helena Rex, Försäljningsdirektör

Fotografiska Event & Konferens

Helena Rex, Försäljningsdirektör
Cathrine Andersson, Key Account Manager
Maria Brown, Key Account Manager
Stina Jarbeck, Key Account Manager
Johanna Derning, Event & Openings Coordinator
Zandra Berg, Eventkoordinator
Dina Cepeda, Eventkoordinator

Telefon 08 50 900 540
E-mail event@fotografiska.eu

Mat & Dryck

Telefon 08 50 900 530
Telefontid 10.00 – 12.00 och 13.00 – 22.00 måndag – fredag. 15.30 – 22.00 lördag.

E-post restaurang@fotografiska.eu

Ekonomi

Åsa Gefvert, Ansvarig Ekonomi
Jan Thylander, Ekonomi
Malin Cedlöf, Ekonomi
Karin Jerneld, Ekonomi

Telefon 08 50 900 580
E-post fakturor invoice@fotografiska.se

Operations

Magnus Warberg, Operations Manager
magnus.warberg@fotografiska.se 
Michael Borg ,Fastighets ansvarig
michael.borg@fotografiska.se
Björn Klarström, Ansvarig rigg & teknik, event & konferens

bjorn.klarstrom@fotografiska.se
Sa-Ing Vallestad, Lokalvård

sa-ing@fotografiska.se

Rigg & Teknik

E-post rigg@fotografiska.eu
Telefon 076-111 10 16

Leveranstelefon 076-111 27 02

Musikfrågor

E-post musik@fotografiska.eu

Fotografiska ansvarar inte för inskickat material.